Svetlo, výhľad do okolia, ale aj teplo sú hlavné funkcie okien.

Okna sú zdrojom prirodzeného svetla a slúžia na vetranie nielen v štandardných, ale aj v pasívnych domoch. Okna, ktoré je možné otvoriť, sa ľahšie a pohodlnejšie čistia.

V prípade, že chceme mať v dome/byte dostatok svetla, je dobré zvoliť okna s väčšou plochou skla oproti rámu. Sklo má lepšie izolačné vlastnosti oproti rámu. Z tohto dôvodu je moderným trendom v pasívnych domoch využívať okna s veľkou presklenou plochou.

Najdôležitejšou vlastnosťou izolačného skla je súčiniteľ prestupu tepla Uw s jednotkou W/(m²K). Ak chceme, aby okno prepúšťalo minimum tepla, hodnota súčiniteľa musí byť čo najnižšia, čím budú mať okna lepšie izolačné vlastnosti.


Súčiniteľ prestupu tepla a ako to s ním je?

Súčiniteľ prestupu tepla


Prestup tepla celým oknom je daný tepelnými vlastnosťami rámu (Uf), skiel a medziskelných rámikov. Ug alebo Uw je vždy viazané k určitému typu zasklenia. V našich skladových oknách používame plastový medziskelný rámik s vyššou hodnotou Ug=1,1W/(m²K), vďaka ktorému sa súčiniteľ prestupu tepla celého okna znižuje na 1,2 W/(m²K), čo je takmer o 10 % lepšia hodnota oproti štandardu.

Hodnota Uw sa skladá z hodnoty Uf (rám okna) a hodnoty Ug (sklo okna) v pomere danom výrobou konkrétneho rozmeru okna.

Okna rôznych veľkostí majú rôzne hodnoty súčiniteľov prestupu tepla, pretože pomer rámu a skla je vždy iný.

Pri certifikácii okien sa vychádza z referenčného rozmeru skla 123x148 cm s rôznymi typmi skla.

Súčiniteľ prestupu tepla